У 2019 році завершився перехідний період, який було передбачено законом «Про ринок електричної енергії». Суттєва реформа ринкової моделі обумовлена необхідністю оновити торгові процеси та забезпечити прозоре ціноутворення. Сучасний ринок дозволяє купувати та продавати електроенергію на онлайн-аукціонах. Державні підприємства (станції різних видів) мають реалізувати за такою схемою 100% своєї продукції.
Місія організації та проведення електронних торгів покладена на товарно-сировинні біржі, які функціонують згідно з законом «Про товарні біржі». Нова редакція цього правового акту набрала чинності у 2021 році.
УЕБ – прозорі умови та вигідні контракти
Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська енергетична біржа» працює на вітчизняному ринку майже 12 років. За цей період клієнтами торговельного майданчика стали великі приватні корпорації, державні підприємства, трейдери, дрібні компанії. Офіційний сайт біржі https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/dovgostrokovi-dogovori-i-kontrakti-elektroenergii-na-tov-ueb/ дозволяє користувачам:
- ознайомитися з останніми новинами галузі,
- пройти реєстрацію,
- відвідати навчальні вебінари,
- отримати професійні консультації тощо.
Зручний та сучасний сервіс гарантує комфортні умови роботи, дає можливість швидко опанувати новий формат електронних торгів та знайти надійних партнерів по всій Україні.
Способи реалізації електричної енергії на онлайн-аукціонах
Сучасний ринок пропонує клієнтам декілька варіантів укладання угод.
- Продаж лоту впродовж поточної доби. Вартість в такому випадку може бути вищою.
- Реалізація товару протягом 24-х годин після завершення торгів. Ринок на добу наперед формує цінові індикативи, які є актуальним показником вартості для вітчизняних підприємців та іноземних клієнтів.
- Балансуючі продажі, що передбачають врегулювання обсягів реалізованої та виробленої електроенергії.
Довготривалі двосторонні угоди
Ринок двосторонніх довготривалих контрактів забезпечує страхування ризиків. Термін такої угоди – від декількох місяців до року. Увесь цей період вартість товару є фіксованою. Схема дозволяє державним генерувальним станціям гарантовано реалізувати великі обсяги електроенергії, а споживачам різної форми власності отримати необхідний ресурс за вигідними цінами. При цьому компанії зобов’язуються виконувати умови довготривалого контракту весь період його дії. Суб’єктами домовленостей можуть бути виробники, трейдери, комерційні підприємства, державні компанії тощо.
Фахові консультації та актуальна інформація біржі
Для ефективної роботи на електронному аукціоні потрібно орієнтуватися в особливостях ринку та вміти використовувати онлайн-інструменти біржового сервісу. Для новачків розроблені спеціальні навчальні програми, вебінари, інструкції.
Консультації щодо ціноутворення, вибору ринку надають провідні фахівці та біржові аналітики. Зв’язатися зі спеціалістами можна за телефонами, які розміщені на офіційному сайті торговельного майданчика. Про дату наступного аукціону повідомляють через розсилку. Інформація також є у «Календарі торгів».